Hirek : Nyuszik elhelyezése |
Nyuszik elhelyezése
http://hobbyallat.uw.hu/ 2006.04.06. 20:22
Ketrec készítés házilag
Nyulak elhelezése
Megfelelő ketrec
Elsősorban egy ketrecre Van szükségünk, amelyet nem nehéz beszerezni, hiszen a legtöbb kisállat-kereskedésben kapható, vagy legalábbis megrendelhető. Lehetnek azonban különbségek a felhasznált anyagokat és a kivitelezést illetően. Mivel egy ketrec viszonylag drága, fontos, hogy ezeket a szempontokat ellenőrizzük, és igyekezzünk a lehető legjobb minőséget vásárolni, amit a pénztárcánk enged.
Ketrec házilag való készítése
KICSI
76 cm hosszú És 60 cm széles
Törpe Lógó Fülű, Holland Törpe, Lengyel és hasonló méretű fajtákhoz
KÖZEPES
100 cm hosszú és 60 cm széles
Csincsilla, holland és angol fajtákhoz
NAGY
127cm hosszú És 60 cm széles
Brit Óriás, Belga Óriás, Új-zélandi és hasonló méretű fajtákhoz
Ketrec készítése
Ha beszerezzük a megfelelő anyagokat, akár magunk is elkészíthetjük kedvencünk új otthonát. A ketreckészítéshez szükséges anyagokat barkácsboltokban megvásárolhatjuk. Lehet, hogy méretre is vágathatjuk a barkácsboltban, de előfordulhat, hogy ezt magunknak kell elvégezni.
Tervezés
Szükségünk lesz tehát faanyagra, biztonságos (nem mérgező) fakonzerváló szerre, dróthálóra és jó minőségű fóliára a szigeteléshez. Az összeállításhoz pedig különféle csavarok, sarokvasak, szögek, zsanérok és megfelelő szerszámok kel lenek. A lábakhoz, valamint a merevítéshez és ketrec keretéhez körülbelül 5 X 5 cm vastagságú léceket használjunk. Szükségünk lesz még rövidebb fadarabokra a belső vízszintes merevítéshez. Az elülső merevítőkhöz fogjuk majd erősíteni az ajtókat is. A ketrec padlózatát legalább 12 mm vastag, kopásálló laminált bútorlapból készítsük. Legtöbbször ez bizonyul a ketrec gyenge pontjának mivel ez kezd el legelőször rohadni. A tetőhöz is hasonló vastagságú lapot használjunk, és kissé lejtősre készítsük, Így nem áll meg rajta a víz. A belső fal azért kelt, hogy a nyuszi a kíváncsi tekintetek elől elbújva is pihenhessen napközben. Ha ide tolóajtót teszünk, könnyen kitisztít hatjuk a ketrecet oly módon, hogy a nyuszit ki zárjuk arról a térfélről, ahol éppen almot cserélünk. Az oldallapok és belső elválasztók készülhetnek 6 mm vastag lapokból.
Elkészítés (kerti ketrec):
1. Készítsük el a ketrec vázát!
2. Illesszük a vázba a padlózatot és a térelválasztót!
3. Szereljük fel a falakat a tetőt az ajtókat és a szigetelő fóliát a tetőre!
Végleges elhelyezés
Árnyékos és szélvédett helyen pl. fa közelében
Legyen a házhoz közel, hogy könnyebben eljuthassunk kedvencünkhöz
Ne tegyük feltűnő helyre, mert felkeltheti a tolvajok figyelmét is.
A lakásban
Egyes szerkezetek rendelkezhetnek rövid rámpával, hogy a nyúl saját kedve szerint ki-be járhasson kuckójából, de természetesen ezeken is vannak ajtók, hogyha kell, be is zárhassuk őket Praktikus ha nem szélesre tárható az ajtó hiszen ez csak helyet foglalná a szobában, ezért legyenek egy szerűen felhúzható és kiemelhető ajtajai a ketrecnek.
Azért arról is gondoskodjunk, hogy kedvencünk ne tudja magától felemelni az ajtót, ezért szereljünk rá kis reteszt, amivel bezárhatjuk, h nem vagyunk otthon.
Szinténelőnyös megoldás, ha csak a ketrec egy oldala van dróthálóból, hiszen a nyulak alapvetően rejtőzködő természetűek és néha szükségük van arra, hogy elbújhassanak a kíváncsi tekintetek elől. Jó, ha a nyuszi házikójának alja is van. Ez 2,5 cm magas lécekből összerakott peremmel rendelkezzen, hogy az alom ne hulljon ki a ketrecből. Ebbe helyezhetjük a nyuszi illemhelyét is amit forgáccsal vagy macskaalommal töltünk fel.
Ha a kuckó elhelyezése kerül sorra, tööbb dologra is oda kell figyelnünk: a nyuszi érezze magát biztonságban a kuckójában, és ne legyen huzatnak kitéve, tehát a folyosón való elhelyezést már el is felejthetjük. Igyekezzünk a kuckót a fal mellett, és árnyékos helyen elhelyezni! Ugyanis a nap sugarai könnyen betegséget okozhatnak kedvencünknek.
Kedvencünket olyan helységben helyezzük el, ahol nyugodtan kiengedhetjük de nincs a következő veszélyforrásoknak kitéve:
-
a szobában csak parketta legyen mert a szőnyeget megrágná és darabjai a nyuszi torkán akadnának, ami fulladást okoz.
-
A szobában ne legyen a nyuszi számára elérhető helyen semmilyen virág, ami mérgező vagy szúrós.
-
Ne legyen nyitott kandalló a szobában, mert ez is nagy veszélyt jelent kedvencünk számára.
-
Ügyeljünk arra is, hogy ne legyen olyan bútor a helységben amin a nyuszi a fogát koptatni tudja
-
Figyeljünk arra is, hogy ne legyen semmilyen elektromos vezeték a közelben, mert a nyúl azt is nyugodtan megrághatja.
-
Az ajtókat tartsuk zárva, nehogy megszökjön a nyuszi.
-
A lépcsők aljára szereljünk rácsot.
-
A heverőről leesve könnyen megsérülhet a nyuszi.
|