Hirek : A nyulak egészsége |
A nyulak egészsége
2006.04.10. 14:41
Emésztőrendszer, Betegségek, Szőrrágás
1. Emésztőrendszer 2. Myxomatózis 3. Szőrrágás
Emesztorendszer A nyulak emésztőrendszere nagy mértékben eltér az emberétől, hiszen az állat táplálkozási szokásainak alakult ki. Az elfogyasztott növényi táplálékot így tudják a legjobban felhasznosítani. Mivel a növények tápértéke viszonylag alacsony, a nyulaknak sokat kell enniük, hogy igényeiket kielégítsék. A nyulak azonban-csak úgy, mint más növényevők például a birkák és a szarvasmarhák - nem rendelkeznek a növényi sejtfalban található nagy mennyiségű cellulóz lebontására alkalmas enzimekkel, amely pedig az emésztés első lépése. Náluk a vakbélben található hasznos baktériumok és egysejtűek végzik a cellulózemésztést, s a nyulak emésztése ennek következtében nagyon különlegesen alakult. Az elfogyasztott táplálék áthalad a gyomron És a vékonybélen, majd a vakbélbe jut. Ez kesztyűujjszerűen csatlakozik a vastag- és vékonybél határához. Nem meglepő, hogy a kifinomult emésztési folyamatokat lehetővé tevő érzékeny bélrendszer igen fogékony a megbetegedésekre, Ezeket okozhatják baktériumok, például az Escherichia coli, vírusok vagy paraziták. Az emésztőrendszer megbetegedésének leggyakrabban jelentkező tünete a hasmenés, ami súlyosabb esetben - ha a bél nyálkahártyája is megsérül - véres is lehet Á hasmenés bármilyen korú állaton kialakulhat, de a fiatal nyulak valamivel érzékenyebbek rá, mint a felnőtt állatok. Ilyenkor azonnal keressük fel az állatorvost, aki elsőként valószínűleg folyadékterápiát fog javasolni. Ez megvédi a belső szerveket a kiszáradástól, és ha valamilyen gyógyszerrel - például loperamiddal - is kiegészítik megállítja a hasmenést. Antibiotikumot csak a legsúlyosabb esetben írnak fel, hiszen ezek a hasmenéseknek csak bizonyos okát tudják megszüntetni, más esetben súlyosabbá is teheti a beteg helyzetét. A hasmenésben szenvedő nyuszi étvágyát megpróbálhatjuk a saját vízben áztatott gabonapehely-reggelinkkel rendbe hozni. Ha a nyuszi meggyógyult, akkor visszatérhet a régi étrendjéhez.
Myximatozis Ezt egy dél-amerikai Pox-vírus okozza, amely származási helyén csak enyhébb tünetekkel járó megbetegedést okoz az ott honos nyúlfajokban, Amikor azonban az 50-es években betelepítették a vírust Ausztráliába ős Európába is hogy a túlságosan elszaporodott nyúlállományt valahogy szabályozzák általa, hatalmas pusztítást vitt végbe. A vadon élő állatokban azóta kifejlődött egyfajta immunitás, a házinyulak Számára azonban továbbra is nagy veszélyt jelent myxomatózis. A vadon élő és a házinyulak közötti közvetlen kapcsolat csak az egyik útja a vírus terjedésének. Hordozhatják azonban bolhák is melyek a nyulak fülén élnek, vagy akár szúnyogok is bár ez utóbbi inkább a melegebb éghajlatú országokra jellemző. A tünetek közül megemlítjük a szemek és szemhéjak megduzzadását, amely végül az állat megvakulását idézi elő. Vírusos hemorrágiás kór (VHD) Ezt a betegséget 1984-ben, Kínában regisztrálták először. Akkor országszerte elhullásokat okozott a nyúltenyészetekben, majd később szinte az egész világon elterjedt. A kór a májat támadja meg, és szinte azonnali elhullással jár. A ma VHD-ként ismert betegség okozója egy kalcivírus amely rendkívül fertőző és közvetlen érintéssel terjed. A myxomatózishoz hasonlóan a VHD-t is terjeszthetik bolhák és legyek.
Szorragas Különösen az Angórák körében gyakori ez a veszélyes viselkedés. Nem azén, mert az állat bőre túlságosan csupasszá válna, hanem azért, mert lenyelt szőrszálakból összetömörödő gombóc a gyomorban vagy egy azt követő bélszakaszban elzáródást okozhat. Ez akár végzetes is lehet A hagyományos módszer ennek az elkerülésére 20 ml paraffinolaj szájon át történő beadása (ehhez legjobb, ha az állatpatikában veszünk egy fecskendőt), egy héten keresztül naponta kétszer. Hogy a hatást elősegítsük, adhatunk masszázst is, de csak óvatosan, a hasat pár percig simogatva minden egyes paraffinolaj-adag után. Biztosítás Mivel a hobbinyulak egyre elterjedtebbé válnak, találhatunk olyan biztosítótársaságot, mely lehetőségeket ajánl fel a biztosításukra. Ezek hasznosak lehetnek hosszan tartó kezelések esetén amit például egy lábtörés tehet szükségessé. A biztosítás sokszor fedezi a vizsgálat költségeit, például röntgenfelvétel elkészítését, ami sokszor elengedhetetlen annak kiderítéséhez, mi okozza a bajt.
|